from 250,00₺
Şimdi Rezervasyon Yap

Rize Ayder Turu

Ayder, Yukarışimşirli/Çamlıhemşin/Rize, Turkey
0/5

Süre

10 Saat

Tur Tipi

Günübirlik Tur

Gurup Kapasitesi

19 kişi

Diller

___

Genel Bakış

RİZE AYDER TURU

Siz değerli misafirlerimiz için hazırladığımız Ayder Turu programımızda Türkiyede yayla denilince ilk akla gelen yerlerden olan Ayder Yaylası ve çevresini gezeceksiniz. Ayder Yaylası aynı zamanda binbir derde deva kaplıcaları, zengin flora çeşitliğiyle Karadenizin ve Rize’nin en popüler turizm merkezi haline gelmiştir.

Rize Merkezde sizleri bekleyen profosyonel ekbimiz ve son model araçlarımız ile sizleri karşılıyor, tur hakkında kısa bir bilgilendirmeden sonra saat 09:00’da Günübirlik Ayder Turu için hareket ediyouz.

Tur rotamız; Rize Gündoğdu (Askoroz), Çayeli (Mapavri), Pazar (Atina) şehir merkezleri içinden geçerek Fırtına Deresi girişinde bulunan meşhur Atmaca Heykeli yanından son katılımcıları aldıktan sonra Ayder Turu başlıyor. Araçta bulunan Ezgi Turizm yetkilisi yol boyunca sizleri bölge ve kültürü hakkında bilgilendirecektir.

Fırtına Vadisi girdiğimiz andan itibaren bizleri müthiş bir atmosfer karşılıyor. Yeşilin binbir tonlu manzarası arasında yol boyu süzülürken, 300-400 yıllık Rize Konakları bizleri selamlıyor adeta. Fırtına Deresini bilezik gibi süsleye Osmanlı Dönemi Taş Kemer Köprüleri Rize Konakları ile birleşince burada büyülenmemek mümkün değil. Onun için Karadenizde son yıllarda yapılan dizi ve sinemaların bir çoğu Fırtına Vadisi üzerinde çekilmiştir.

Siz misafirlerimizi yormamak için Ayder Turumuz başlangıcından bir saat geçtikten sonra Fırtına Deresi’ne sıfır noktada bulunan bir tesiste mola veriyoruz. Bu Tesiste ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz, kahvaltı yapmayanlar için kahvaltı imkanı, ”kaz uçarda laz uçmaz mı” diye adlandırılan Zipline Aktivitesi için sizlere süre tanıyacağız. Yaklaşık 40 Dak. Mola ardından Ayder Turu devam ediyor.

Yolumuzun üzerinde Rizenin sahil şeridi olmayan en özel ilçesi olan Çamlıhemşin İlçesi bizleri karşılıyor. Sosyal medyada gördüğünüz Rize Fotoğraflarının %90’ı bu bölgede çekilmektedir. Kısa bir moladan sonra binaların tamamı Rize Mimarisi ile yapılan bu küçük turizm ilçesinden girmemiz ile çıkmamız bir olacak 🙂

Evet tğrkülere konu olan Çat Vadisine giriyoruz. ”Akar Hemşin Deresi Çat Düzüne Göl Olur, Büyüğü Evlenince Küçüğüne Yol Olur” gibi bir çok türküler burda yazılmıştır. Ay zamanda Hemşin ve Laz kültürünü aynı zamanda bu vadide göreceksiniz. Yolkıyı Köyü ve Ortan Köyünü geçtikten sonra Şenyuva Köyüne ulaşıyoruz. Eski adı Çinçiva olan Şenyuva bölgenin en meşhur köylerindendir. En son Erdal Özyağcılar ve Demet Akbağ’ın oynadığı Sevdaluk Dizisi burda çekildi. Çinçiva Kahvesinde çayımızı yudumlarken harika Dere ve Köprü manzarası sizi çok etkileyecek. 1696 yılında yapılan tek göz Şenyuva Köprüsü  ilkgünki itişamıyla sizleri karşılayacak. Sevdaluk Pansiyon ve Sevdaluk ağacı diğer göreceğiniz yerler arasında….

Yaklaşık 45 Dakikalık bir moladan sonra Zilkale’yi görmek için ilerliyoruz. Zilkale’ye gelmeden karşı terastan kalenin en güzel göründüğü noktada aracımızı durduruyoruz ve Tarihi Zilkale’yi fotoğraflıyoruz. Bulunduğumuz yer Deniz seviyesinden 750 metre yüksekliğindedir. Zilkale dereyatağından 100 metre yükseklikte vadinin dilyamaçlarında kuruludur. 13.Yüzyılda bu bölgede yaşayan Bizansa bağlı Komnenos Hanedanını İmparatorları tafafından yaptırılmıştır. 1800 lü yılların sonuna kadar Cenevizliler, Rumlar ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır. İpekyolu üzerinde bulunan Zilkale Konumu ve Mimarisi itibariyle eşsiz bir kaledir. Yılda yaklaşık 400 bin kişiniz ziyaret ettiği Zilkale Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ülkemizin en görkemli kalesi olarak seçilmiştir.

Çat Vadisinden ayrılarak tekrar Çamlıhemşine geliyoruz ve Hala Deresi boyunca devam ederek Ayder Yaylasına çıkıyoruz. Zengin Flora ve Faunası, binbir derde deva Kaplıcaları ile meşhur Ayder Yaylası Türkiyenin en mehur yaylası olup, bölgenin en çok tercih edilen turizm destinasyonu haline gemiştir. 1350 Metre yüksekliğinde kurulu Ayder Yaylası Kaçkar Dağları tırmanışlarının başlangıç noktasında yer almaktadır. Araçlarımız ile misafirlerimizi Gelintülü Şelalesinin yanına indiriyoruz. 1350 Metre uzunluğunda olan, görüntüsü itibariyle gelin tülüne benzediğinden bu isimle anılan Gelintülü Şelalesi Türkiyenin en uzun şelaleleri arasında yer almaktadır. Yukardan aşağı beraberce yürüyerek, Yaylanın içinden çeçerek Horon düzüne geliyoruz. Burada bizler coşkuyla oynayan horon halkaları karşılıyor. Saat 17:00 civarında sona eren ayder turumuzdan sanra Rize’ye doğru dönüş yoluna gegeçiyoruz ve misafirlerimizi aldığımız noktalara bırakıyoruz.

Dileyen misaifrlerimiz Konaklamalı Ayder Turu, Ayder Yaylası VİP Tur ürünlerimizden satın alarak turlarımıza katılabilirler.

Rize Ayder Turu 2021

Daha Fazla Göster

HIGHLIGHTS

 • TUR ROTASI
 • Fırtına Vadisi
 • Fırtına Deresi
 • Kahvaltı(Ekstra)
 • Zipline(Ekstra)
 • Rafting(Ekstra)
 • Çamlıhemşin
 • Şenyuva Köyü
 • Şenyuva Köprüsü
 • Zilkale
 • Ayder Yaylasında serbest zaman

Güzegah

Rize Ayder Yaylası Turu

Siz değerli misafirlerimiz için hazırladığımız Ayder Turu programımızda Türkiyede yayla denilince ilk akla gelen yerlerden olan Ayder Yaylası ve çevresini gezeceksiniz. Ayder Yaylası aynı zamanda binbir derde deva kaplıcaları, zengin flora çeşitliğiyle Karadenizin ve Rize'nin en popüler turizm merkezi haline gelmiştir.

Rize Merkezde sizleri bekleyen profosyonel ekbimiz ve son model araçlarımız ile sizleri karşılıyor, tur hakkında kısa bir bilgilendirmeden sonra saat 09:00'da Günübirlik Ayder Turu için hareket ediyouz.

Tur rotamız; Rize Gündoğdu (Askoroz), Çayeli (Mapavri), Pazar (Atina) şehir merkezleri içinden geçerek Fırtına Deresi girişinde bulunan meşhur Atmaca Heykeli yanından son katılımcıları aldıktan sonra Ayder Turu başlıyor. Araçta bulunan Ezgi Turizm yetkilisi yol boyunca sizleri bölge ve kültürü hakkında bilgilendirecektir.

Fırtına Vadisi girdiğimiz andan itibaren bizleri müthiş bir atmosfer karşılıyor. Yeşilin binbir tonlu manzarası arasında yol boyu süzülürken, 300-400 yıllık Rize Konakları bizleri selamlıyor adeta. Fırtına Deresini bilezik gibi süsleye Osmanlı Dönemi Taş Kemer Köprüleri Rize Konakları ile birleşince burada büyülenmemek mümkün değil. Onun için Karadenizde son yıllarda yapılan dizi ve sinemaların bir çoğu Fırtına Vadisi üzerinde çekilmiştir.

Siz misafirlerimizi yormamak için Ayder Turumuz başlangıcından bir saat geçtikten sonra Fırtına Deresi'ne sıfır noktada bulunan bir tesiste mola veriyoruz. Bu Tesiste ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz, kahvaltı yapmayanlar için kahvaltı imkanı, ''kaz uçarda laz uçmaz mı'' diye adlandırılan Zipline Aktivitesi için sizlere süre tanıyacağız. Yaklaşık 40 Dak. Mola ardından Ayder Turu devam ediyor.

Yolumuzun üzerinde Rizenin sahil şeridi olmayan en özel ilçesi olan Çamlıhemşin İlçesi bizleri karşılıyor. Sosyal medyada gördüğünüz Rize Fotoğraflarının %90'ı bu bölgede çekilmektedir. Kısa bir moladan sonra binaların tamamı Rize Mimarisi ile yapılan bu küçük turizm ilçesinden girmemiz ile çıkmamız bir olacak :)

Evet tğrkülere konu olan Çat Vadisine giriyoruz. ''Akar Hemşin Deresi Çat Düzüne Göl Olur, Büyüğü Evlenince Küçüğüne Yol Olur'' gibi bir çok türküler burda yazılmıştır. Ay zamanda Hemşin ve Laz kültürünü aynı zamanda bu vadide göreceksiniz. Yolkıyı Köyü ve Ortan Köyünü geçtikten sonra Şenyuva Köyüne ulaşıyoruz. Eski adı Çinçiva olan Şenyuva bölgenin en meşhur köylerindendir. En son Erdal Özyağcılar ve Demet Akbağ'ın oynadığı Sevdaluk Dizisi burda çekildi. Çinçiva Kahvesinde çayımızı yudumlarken harika Dere ve Köprü manzarası sizi çok etkileyecek. 1696 yılında yapılan tek göz Şenyuva Köprüsü  ilkgünki itişamıyla sizleri karşılayacak. Sevdaluk Pansiyon ve Sevdaluk ağacı diğer göreceğiniz yerler arasında....

Yaklaşık 45 Dakikalık bir moladan sonra Zilkale'yi görmek için ilerliyoruz. Zilkale'ye gelmeden karşı terastan kalenin en güzel göründüğü noktada aracımızı durduruyoruz ve Tarihi Zilkale'yi fotoğraflıyoruz. Bulunduğumuz yer Deniz seviyesinden 750 metre yüksekliğindedir. Zilkale dereyatağından 100 metre yükseklikte vadinin dilyamaçlarında kuruludur. 13.Yüzyılda bu bölgede yaşayan Bizansa bağlı Komnenos Hanedanını İmparatorları tafafından yaptırılmıştır. 1800 lü yılların sonuna kadar Cenevizliler, Rumlar ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır. İpekyolu üzerinde bulunan Zilkale Konumu ve Mimarisi itibariyle eşsiz bir kaledir. Yılda yaklaşık 400 bin kişiniz ziyaret ettiği Zilkale Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ülkemizin en görkemli kalesi olarak seçilmiştir.

Çat Vadisinden ayrılarak tekrar Çamlıhemşine geliyoruz ve Hala Deresi boyunca devam ederek Ayder Yaylasına çıkıyoruz. Zengin Flora ve Faunası, binbir derde deva Kaplıcaları ile meşhur Ayder Yaylası Türkiyenin en mehur yaylası olup, bölgenin en çok tercih edilen turizm destinasyonu haline gemiştir. 1350 Metre yüksekliğinde kurulu Ayder Yaylası Kaçkar Dağları tırmanışlarının başlangıç noktasında yer almaktadır. Araçlarımız ile misafirlerimizi Gelintülü Şelalesinin yanına indiriyoruz. 1350 Metre uzunluğunda olan, görüntüsü itibariyle gelin tülüne benzediğinden bu isimle anılan Gelintülü Şelalesi Türkiyenin en uzun şelaleleri arasında yer almaktadır. Yukardan aşağı beraberce yürüyerek, Yaylanın içinden çeçerek Horon düzüne geliyoruz. Burada bizler coşkuyla oynayan horon halkaları karşılıyor. Saat 17:00 civarında sona eren ayder turumuzdan sanra Rize'ye doğru dönüş yoluna gegeçiyoruz ve misafirlerimizi aldığımız noktalara bırakıyoruz.

Dileyen misaifrlerimiz Konaklamalı Ayder Turu, Ayder Yaylası VİP Tur ürünlerimizden satın alarak turlarımıza katılabilirler.

Rize Ayder Turu 2022

Kalkış Noktaları

Rize Meydan Ptt Önü 10:00
Adliye Önü 10:00
Tıp Fakültesi Önü 10:05
Rize Öğretmen Evi 10:10
Gündoğdu 10:15
Çayeli Öğretmen Evi 10:20
Çayeli Şehir Merkezi 10:20
Pazar 10:30
Pazar Öğretmen Evi 10:30
Ardeşen(Opet) 10:40
Fırtına Vadisi

Önmli Bilgiler

Hava Durumu Yanıltabilir
Yanınızda şemsiye ve yağmurluk bulundurmanızı öneririz

Dahil Olanlar/Dahil Olmayanlar

 • Ulaşım Ücreti
 • Ezgi Turim Refakati
 • Milli Park Araç Giriş Ücreti
 • Öğle Yemekleri
 • Ücretli Aktiviteler (Zipline, Salıncak Vb.)

Tur Lokasyonu

Ayder, Yukarışimşirli/Çamlıhemşin/Rize, Turkey

Sık Sorulan Sorular

Ayder Yaylası Nerede?
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Ayder Yaylası ilçe merkezine 19 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. İl merkezinden sadece 84 km uzaklıkta yer alan Ayder Yaylasına ulaşmak için tur şirketleri veya merkezden Ayder yaylasına giden minibüsleri kullanabilirsiniz. Özel araç ile gidecek olanlar içinse ulaşım çok basit. Denizden yüksekliği 1350 metre olan Ayder yaylasında doğal güzelliklerin yanı sıra yapabileceğiniz birçok sosyal ve kültürel faaliyetler de sizleri bekliyor olacak...
Ayder Yaylasında Neler Yapılabilir?
Ayder yaylasına gelmişken teleferiğe binmeden gidilmez. Bu yüzden de teleferiğe binmenizi tavsiye ediyoruz.
Ayder yaylasının içerisinde bulunan lokantaların tadı ayrıdır. Bir lokantaya gidip yemek yemenizi öneriyoruz.
Ayder yaylasında ailenizle birlikte bir mangal olmazsa olmazlardandır. Çamlıhemşin merkezden mangal malzemelerini aldığınız gibi piknik yapabilirsiniz.
Ayder yaylasının yolu üzerinde bulunan Alabalık çiftliğindeki balıkları seyredebilir dilerseniz satın alabilirsiniz. 
Otellerdeki hamam sauna ve kaplıca gibi muhteşem olanaklardan yararlanmalısınız. Rize'nin puslu havası ve dağlardaki kar manzaralarına rağmen kaynar suların adeta topraktan fışkırdığı kaplıcalarda tüm stresinizi atmalısınız.
Genellikle akşam saatlerinde kurulan horon çemberine katılabilir, yörenin kültürel faaliyetlerine de dahil olabilirsiniz.
Kış aylarında Ayder Yaylasına gitmek isteyenler içinse güzel bir müjdemiz var. Her yıl düzenlenen kar festivalleri ile hayatınızda hiç olmadığı kadar çok eğleneceksiniz.
Ayder Yaylasında Nerede Kalabilirim?
Ayder yaylasına gelip kalacak yer arıyorsanız. Yaylanın içerisinde bir çok pansiyon bulabilirsiniz. Şirin gözüken bu yayla valizlerinizi taşımak için hiçte uygun koşullara  sahip değildir. Bu yüzden yanınıza çanta almanızı öneriyoruz.

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir?
Eğer Ayder yaylasına gitmeyi kesinleştirdiyseniz yola koyulma vakti geldi. Aslında zor gibi gözükse de çok kolay bulunan Ayder yaylasının sizi büyüleceğini şimdiden söylebiliriz. Ayder yaylası Çamlıhemşin merkezden yaklaşık olarak 20km uzaklıkta olduğundan yolu takip edip sağa sola sapmadan varabilirsiniz.

Eğer daha detaylı bir bilgi istiyorsanız, Ayder Yaylası'na Rize’de yaz kış düzenli olarak servis yapan araçlarla ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan gelmek istiyorsanız; Trabzon Havaalanı'na gelip buradaki araçlarla Ayder Yaylasına 2.30 saatte ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

0/5
Yapılan Yorum Yok
Dinlenme
0 /5
Lokasyon
0 /5
Hizmet-İlgi
0 /5
Temizlik
0 /5
Toplam 1 - 0 dan 0 gösteriliyor

Bir Değerlendirme Yazınız.

Başlayan 250,00₺

Bunlarıda beğenebilirsiniz!