Macahel Şavşat Turu 4 Gece 5 Gün

BİR SONBAHAR MASALI MACAHEL ŞAVŞAT TURU  4 GECE 5 GÜN

TURUN ZİRVELERİ

Gürcü Kültürü

Mençuna & Maral Şelaleleri

Sakin Şehir Şavşat

Şavşat ve Borçka Karagöl

En sakin Şavşat Köyleri

Şavşat Ormanları Vadileri

El Değmemiş Macahel

Doğa harikası Macahel Yaylaları

Ilıman Yağmur Ormanları

Dinlendiren yürüyüş rotaları

Enfes Yöresel Yemekler

Doğa’da fotoğraf ve dinlence molaları

En sevdiğimiz, en özel lokasyonları size sunmak için programlar oluşturduk.
Kişiye/Gruplara özel programlarımızı sizin isteklerinize göre de düzenlemekteyiz.
Bize özellikle gezmek istediğiniz yerleri, önceliklerinizitarih ve kişi sayısını belirttiğiniz takdirde sizin için en uygun programı oluşturabiliriz.

Tur programı

ENDEMİK MAÇAHEL ŞAVŞAT TURU 

1.GÜN  ) KAMİLET VADİSİ – ÇİFTE KÖPRÜLER – MENÇUNA ŞELALESİ – YÖRESEL YEMEKLER – SAKİN ŞEHİR ŞAVŞAT – SEYİR TERASI

İlk günümüzdeki ilk durağımız Endemik bitki örtüsü ile doğa harikası bir yer olan Kamilet Vadisi. Sahil yolundan Arhavi’ye ulaştıktan sonra Kapistre Deresini takip ederek vadideki ilk durağımız Kamilet ve Soğucak derelerinin kesişiminde bulunan taş işçiliğinin en güzel örneklerinden Tarihi Çifte Kemer Köprü. Tarihi köprüde fotoğraf molasından sonra araçla bir süre daha vadinin içinden yürüyüş yapacağımız yere hareket ediyoruz. Hafif-orta derece zorlukta bir yürüyüş yaparak Kamilet Vadisi canlılarını besleyen Mençuna Şelalesine varıyoruz. Şelale kenarında serinledikten sonra manzaranın keyfini enfes yayla çayı ile çıkarıyoruz.

Mençuna şelalesi sonrası Vadinin en lezzetli yöresel yemeklerini tatmak üzere öğlen yemeği için şelaleden iniş yapıyoruz.

Sıradaki rotamız sakin şehir Şavşat… Harika doğa manzaraları ile devam eden yolcuğumuz Şavşat’ın muhteşem manzarasını izleyebileceğimiz Yavuzköy seyir terasında son buluyor. Seyir terası sonrası istersek biraz yürüyüş yapıp günümüzü tamamlamak üzere konaklayacağımız otele gidiyoruz. Akşam ateş başında buluşuyoruz.

Konaklama :Şavşat

2.GÜN ) ŞAVŞAT – TİBET KİLİSESİ – VELİKÖY – BALIK GÖLÜ – DOĞA YÜRÜYÜŞÜ – ŞAVŞAT KARAGÖL – SÜPRİZ

Kahvaltımızın ardından sakin şehir Şavşat’ta ilk durağımız olan tarihi Tibet kilisesi’ne gidiyoruz. Rehberimiz kilise tarihi hakkında bizi bilgilendirdikten sonra kilise yanında en güzel örnekleri ile ahşap evleri görüp yörenin insanlarını tanıyabileceğimiz çay kahve sohbet keyfimize geçiyoruz.

Tatlı sohbetimiz sonrasında sıradaki yolculuğumuz Şavşat’ın en sakin yerlerinden Veliköy. Veliköy sonrası ise zirvelere doğru tırmanışımız devam ediyor. Rotamız Arsiyan Dağının eteklerindeki Balık ve Şırata gölleri. Araçla balık gölüne vardıktan sonra, ormanın içine doğru yürüyüşe geçiyoruz. Hafif-orta zorlukta bir yürüyüşle Şırata gölüne varıyoruz. Mevsimine göre su miktarı değişen gölde, yüzmek isteyenler yüzebilir. Eğer isterseniz Arsiyan’a karşı gölün kıyısında gölün suyunda ayaklarınızı serinleterek keyfini çıkarabilirsiniz.

Göller sonrası bize yorgunluğumuzu unutturacak öğle yemeğimiz var.

Zihnimizi yollardaki manzaralarla karnımızı yöresel yemeklerle  doyurduktan sonra Sahara Milli Parkına doğru yola çıkıyoruz. Milli park içerisinde heyelan set gölü olan Şavşat Karagöl’e geçiyoruz. Göl kıyısında güzel bir yürüyüş yapıyoruz.

Karagöl gezimizden sonra günümüzü noktalamak üzere doğada ender bulunan bir güzellik için sizi süprizimize götürüyoruz. Umarız beğenirsiniz..

Konaklama :Şavşat

3.GÜN ) MEYDANCIK – MISIRLI – PAPART  – ÇURUPİRA – MACAHEL

Güzel bir  Şavşat sabahına uyandıktan sonra duyu organlarımızın tamamına hitap edecek harika bir doğa yolculuğu ile el değmemiş bir coğrafya olan Macahel’e yola çıkıyoruz.

Güzergahımız olan Yeşil yolda köyler, dereler, ormanlar ve yaylalara sırasıyla bizi bekliyor, dilediğimiz kadar yürüyor dilediğimiz kadar derelerde serinliyoruz.

 Meydancık köyündeki dinlencemizde yöre insanlarıyla bir araya gelerek yaşanmışlıklarını ve hikayelerini dinleyeceğiz.  Sonrasında yine yeşil yoldan sırasıyla Papart ve Çurupira yaylalarına gidiyoruz. Gürcistan’la olan doğal sınırımıza 100 metre mesafede olan Çurupira yaylasının zirvelerinde manzara eşliğinde bizim için hazırlanmış Gürcü mutfağının yöresel yemeklerini yiyoruz.

Yemek sonrası yeşil yolculuğumuz devam ederek, Macahel’in Borçka sınırları içerisinde kalan köylerini geçip konaklayacağımız otele varıyoruz. 1921 yılında yapılan referandum sonucu Macahel halkını oluşturan 18 köyden 12’si Gürcistan 6’sı Türkiye tarafında kalmayı tercih etmiştir. Macahel’de bulunduğumuz süre boyunca rehberimiz bize bu konuda oldukça detaylı bilgileri yörenin yaşanmışlıklarıyla birlikte paylaşacaktır.

Konaklama: Macahel

4.GÜN ) MACAHEL – MARAL ŞELALESİ – CAMİLİ KÖYÜ – İREMİT CAMİİ – MACAHEL KÖYLERİ

Bugün Keyif günü Macahel’in keyfini çıkaracağız. Başka bir yerde bulamayacağımız lezzette ve uzun bir yöresel kahvaltı ile güne başlayacağız.

Kahvaltı sonrası ilk durağımız Karçal dağlarından gelen derelerin muhteşem görseli Türkiye’nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesi olan 63 metre yüksekliğindeki Maral Şelalesi. Şelaleyi tam karşıdan gören bir cepheden seyir keyfinin yanı sıra isteyenler ile şelalenin altına iniyoruz. Aşağı iniş oldukça dik ve dikkatli bir şekilde inmek gerekiyor. Çoğunlukla korkuluklu merdivenler olan inişte grup olmanın verdiği faydalardan yararlanıyoruz. Herkes birbirine yardım ediyor. Cesaretli olanları, aslında soğuk olmayan ama çok yukarıdan döküldüğü için rüzgarın etkisiyle soğuyan suya davet ediyoruz. Başka bir yerde deneyimleyemeyeceğiniz bu güzelliği kaçırmamanızı öneriyoruz. Yaşadığımız bu deneyim ile soğuyan bedenlerimiz, indiğimiz o dik patikayı çıkarken ısınıyor. Dönüşte öğle yemeğimizi başka bir güzel mekanda alıyoruz.           

Yemek sonrasında bölgenin en eski camisini ziyaret edeceğiz. İremit Camii ahşap işçiliği ve kök boyaların buluştuğu küçük ama farklı bir cami. Bu muhteşem camiye rehberimizin anlatacağı ilginç ve tarihi bilgilerle hayranlığınızın daha çok artacağını düşünüyoruz.

Sıradaki durağımız Gürcistan sınırındaki Camili köyü ve köyde bulunan Gürcistan sınır kapısı. Bu sınır kapısı şu anda normal vatandaşların kullanma izni olmayan ancak eskiden yoğun kar yağışı ile yolların kapanmasıyla kullanılan hikayelerle dolu bir sınır kapısı.Yine Camili köyüne ismini veren eski ahşap camiyi ziyaret ediyoruz. Çoğunluğu ahşap olan caminin 1819 yılında önce yapıldığı bilinmektedir.1955 yılında bir çığ sonucu yıkılan cami, kalan parçaları onarılarak ve yerel halkın kendi getirdikleri kerestelerle onararak  Arhavi’li ustalara tekrar inşa ettirmişlerdir. Caminin restorasyonu ile 2018 senesinde tamamlandı. Aynı zamanda Macahel UNESCO tarafından Biyosfer Rezerv alanı kapsamına alınmıştır. Ülkemizin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan Macahel Vadisinin doğallığını ve meşhur balının korunması amaçlı Tema vakfı bölge için özel çalışma yapmaktadır. Günümüz bu enfes bölgede tamamlayıp otelimize dönüyoruz.

Konaklama: Macahel

5.GÜN ) MACAHEL GEÇİDİ – NEFES TERAPİSİ – BORÇA KARAGÖL –ÇAY FABRİKASI– TRABZON HAVALİMANI

Yaşam kalitemize ciddi bir katkısı olacağına inandığımız el değmemiş coğrafya Macahel’den güzel bir kahvaltı sonrası ayrılıyoruz.

Borçka’ya doğru yola çıktıktan sonra Macahel geçidinde manzara ve oksijen molası veriyoruz. Nefes terapisi ile manzaranın tadını çıkarırken sislerin bulutların izin verdiği kadar harika fotoğraf çekebilmeyi umuyoruz.

Sıradaki durağımız heyelanlar sonrası oluşmuş olan Borçka Karagöl, harika manzarası eşliğinde göl çevresinde bol bol fotoğraf çekerek güzel bir yürüyüş yapıyoruz…

Karagöl gezimizden sonra öğle yemeğine geçiyoruz.

Yemek sonrası sahil yoluna çıkıyoruz ve gezimizin son durağı olan Çay Fabrikasına gidiyoruz. Çayın hangi aşamalardan geçtiğini görebileceğimiz atölyelerde sofralarımıza ulaşırken geçtiği işlemleri ve karadeniz çayının demleme yöntemlerini birebir yerinde görerek öğreniyoruz.

Çay fabrikası ziyaretimiz sonrasında maalesef sizleri uğurlamak üzere Trabzon Havalimanı’na doğru yola çıkıyoruz…

Kalkış bölgeleri
Artvin
Ücrete dahil olanlar
Akşam yemeği
Araç içi ikram
Kılavuz rehberlik
Lüks araçla ulaşım
Rehberlik hizmeti
Sabah kahvaltısı
Sigortalar
Ücrete dahil olmayanlar
İlk ve son gün otele ulaşım ve ayrılma
Öğle yemeği
Rafting
Salıncak
Yamaç paraşütü
Zipline
Dikkat edilmesi gerekenler
wddd
Başlangıç
09:00
Müsaitlik
Satın almaya uygun
Ön ödeme
%30 ön ödeme
Konaklama
4 Gece 5 Gün
Yolcu alma noktaları
  • 09:45 Rize Artvin Havalimanı
  • 09:00 Rize meydan ptt önü
İptal, iade koşulları
Tam geri ödeme talebinde bulunmak için, 2 gün öncesine kadar rezervasyon iptal talebi oluşturunuz.

7/24 Destek

Herhangi bir şekilde beklentinizin altında kalırsak, bize bildirin.

Güvenli Ödeme

Tüm banka kartları ile güvenli ve kolay ödeme imkanı.

İletişim
+90 5352002600
ezgitur53@gmail.com
Çarşı Mahallesi Atatürk Cad.No:354/A Ezgi Turizm Seyahat Acentası
Hızlı Erişim
Bilgilendirme
Mesafeli satış sözleşmesi
Gizlilik sözleşmesi
Ödeme ve Güvenlik
RESER360
Copyright © reser360 & holitera | EBBB